A torokfájás megelőzésének lehetőségei

man exercising in cold weather

Számos betegség esetén biztosan kijelenthetjük, hogy a legjobb kezelésnek a megelőzés számít. Persze, ilyen kijelentést könnyű tenni, de annál nehezebb az őszi-téli „megfázásos szezonban” a torokfájással kapcsolatban mindezt megvalósítani.

Az amerikai fül-orr-gégészek akadémiája a következőkben foglalja össze a felső légúti gyulladás megelőzésének lehetőségeit.

Kerüljük a dohányzást vagy a passzív dohányzást. A dohányfüst, legyen az elsődleges vagy másodlagos, több száz mérgező vegyi anyagot tartalmaz, amelyek irritálhatják a torok nyálkahártyáját. A fosszilis tüzelőanyagok elégetése során a levegőben lévő részecskék szintén torokirritációt okozhatnak. Ugyanúgy kerüljük az irritáló vegyi anyagoknak, köztük a szokásos háztartási vegyszerek való kitettséget. A maszk viselése bizonyos helyzetekben segíthet csökkenteni az expozíciót.

Azoknál, akinek szezonális allergiája van, vagy folyamatos allergiás reakcióval reagálnak a porra, penészgombákra és a háziállatok szőrére, nagyobb valószínűséggel alakul ki torokfájás. A szezonális vagy környezeti allergének eliminálása csökkenti a légúti gyulladás kialakulásának kockázatát is.

Akiknél gyakran lép fel melléküreg-fertőzés, vagy krónikus orrcsepegésben szenvednek, az orrból vagy az orrmelléküregekből történő váladékozás is torokirritációt okozhat. Az orr sós vízzel történő öblítése gátolhatja a folyamat továbbterjedését.

Tartsuk be a megfelelő higiéniát. Ne osszuk meg a szalvétát, törölközőt, poharat és edényt fertőzött személlyel. Rendszeresen mossunk kezet szappannal vagy fertőtlenítő géllel legalább 10-15 másodpercig.

Akik olyan helyen dolgoznak, illetve tartózkodnak, ahol nagyobb a fertőzés átadásának a lehetősége, érdemes megelőzésképpen is maszkot viselni. Ilyen helyszínek például az egészségügyi intézmények, gyermekgondozási központok, zsúfolt irodák, kollégiumok, tömegközlekedési eszközök. 01

Az amerikai fül-orr-gégészek felsorolását érdemes néhány további javaslattal kiegészíteni. Boltban, járművön természetes, hogy tárgyakat, kapaszkodót fogunk meg. Ilyenkor lehetőleg ne nyúljunk az orrunkhoz vagy a szemünkhöz, és amikor hazaérkezünk, mielőbb mossuk meg a kezünket és az arcunkat. Előfordul, hogy mégis megjelennek rajtunk a torokgyulladás első tünetei. Ilyenkor legyünk tekintettel másokra. Amennyiben lehetőségünk van rá, válasszuk a home office-t és ne ekkor induljunk színházba és moziba. A hideg időben éppúgy, mint egy túlfűtött lakásban száraz lehet a levegő. Igyunk kellő mennyiségű folyadékot, otthonunkban pedig ne feledkezzünk meg a párologtatásról.

Több légúti vírus- és baktérium okozta fertőzés megelőzésére áll rendelkezésre védőoltás. Háziorvosunk segít a megfelelő vakcinák kiválasztásában. 02 03

Vannak olyan betegségek és állapotok, melyek fokozottan hajlamosítanak légúti fertőzésre. Ilyenek például a cukorbetegség, a szteroiddal vagy kemoterápiás szerekkel történő kezelés és a hosszan tartó, szigorú diéta. 01 Mindenki számára, a fokozott hajlammal rendelkezőknek pedig különösen fontos, hogy immunrendszerüket is erősítsék. A C-vitaminról régóta közismert immunrendszert erősítő szerepe, ne feledjük azonban, hogy hőhatás, például főzés eredményeként a hatóanyag lényegében megsemmisül. Nagyobb arányban marad meg az élelmiszerek C-vitamin tartalma mikrohullámú melegítés során. Persze ilyenkor nem a korábban megfőzött étel utólagos melegítéséről van szó. 04

Az utóbbi években a D-vitaminról is beigazolódott, hogy hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez. Fontos azonban tudni, hogy pusztán az étkezéssel nem lehet megelőzni a téli D-vitamin-hiányt. A szokásos hazai étrend alig tartalmaz D-vitamint, csupán napi 80 NE az átlagos napi bevitel. A téli–tavaszi D-vitamin-hiány legfontosabb oka, hogy a 35. szélességi foktól északra, így Magyarországon október közepétől márciusig – az alacsonyan beeső fény miatt – a napsugárzás D-vitamin-képzésre alig hasznosítható, a nyáron–ősszel termelt és raktározott D-vitamin pedig a 3–4 hetes felezési ideje miatt nem tart ki a tél végéig. Nyáron a napvédő krémek gátolják a D-vitamin-termelést. A rendszeres szoláriumhasználat a modern gépek kis UV-B sugárzási energiája miatt nem alkalmas D-vitamin-képzésre, és nem javasolt a D-vitamin-hiány megelőzésére. A D-vitamin-képzés ráadásul az életkorral jelentősen csökken. Amennyiben téli D-vitaminpótláson gondolkodunk, ezeket a tényezőket mind figyelembe kell venni. 05

Míg a torokgyulladás megelőzése a mi feladatunk, a kialakult betegség esetleges szövődményeinek kivédése már háziorvosunk hatáskörébe tartozik. A baktériumok okozta kezeletlen torokgyulladás – főleg kisgyermekkorban – súlyos másodlagos kórképek kialakulásához vezethet. Ennek megelőzésére a legjobb, ha felkeressük orvosunkat. 06

A beteggel, laikus fogyasztóval történő egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést.

NPS-HU-00113
Lezárás dátuma: 2025. január 14.


  1. Back to contents.
  2. Back to contents.
  3. Back to contents.
  4. Back to contents.

    S. Lee at al: Effect of different cooking methods on the content of vitamins and true retention in selected vegetables (Food Sci Biotechnol (2018) 27(2):333–342)  

  5. Back to contents.

    Takács I et al: Magyarországi konszenzusajánlás a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében (Orvosi Hetilap 2022, 163. évfolyam, 15. szám, 575–584.)  

  6. Back to contents.

    Tanz: Respiratory Disorders (Nelson Textbook of Pediatrics)