A száraz köhögés megelőzése és kezelése

A woman leans her head on her hand, exhaling after an outdoor workout

Amennyiben a köhögés során váladék távozik a légutakból, a köhögés produktív, amennyiben nem, improduktív vagy száraz köhögésről beszélünk. A heveny légúti infekciókhoz – rövid improduktív szakaszt követően – a legtöbbször produktív köhögés társul. A fertőzés akut tüneteinek lezajlását követően a szövetekben kialakult gyulladás csak lassabban múlik el és az idegek egy ideig még túlérzékeny maradnak a gégében, a légcsőben vagy a hörgőkben. Ezek a változások okozzák a heveny légúti fertőzéseket követően napokig-hetekig fennálló ingerköhögést. 01

Mind a száraz köhögés kialakulásának megelőzésében, mind a tünetek csillapításában fontos szerepet játszik környezetünk levegőjének minősége.

A beltéri levegő minősége és a légúti panaszok közötti összefüggésre világított rá az a vizsgálat, melyet öt európai ország – Norvégia, Svédország, Dánia, Olaszország és Franciaország – iskoláinak bevonásával végeztek. A rossz szellőztetés nemcsak a nappali időszakban vezetett légúti panaszok kialakuláshoz, például ziháláshoz, de száraz éjszakai köhögéssel és az orrnyálkahártya gyulladásának kialakulásával is kapcsolatban állt. Az eredmény azzal magyarázható, hogy a szellőzés hiánya megnöveli a szennyezőanyagok, a kórokozók és a széndioxid koncentrációját a beltéri levegőben. Olyan egyszerű módszerrel, mint az osztálytermek, irodák, hivatali épületek rendszeres szellőztetése, nagyban hozzájárulhatunk a légúti tünetek kialakulásának csökkentéséhez. 02

A téli időszakban különösen fontos a kellő páratartalom biztosítása is. A hideg levegő fizikai tulajdonságai miatt páraszegény, a fűtött lakásokban viszont mi magunk gondoskodhatunk a megfelelő páratartalom beállításáról. A 40-60 % közötti relatív páratartalom optimális a napi tevékenység végzéséhez, és az infekciók terjedésének csökkentése révén az egészség megőrzéséhez. Gyermekszobában inkább a magasabb érték elérésére törekedjünk. 03

Mind a száraz, mind a hurutos köhögés hagyományos gyógymódjai között a szakmai ajánlások kiemelt helyen foglalkoznak a méz hatásával. A méz egyes gyógyszeres hatóanyagokkal történő összehasonlításban is megállta a helyét. A száraz köhögés kezelésében számos gyógynövénynek lehet szerepe. Közéjük tartozik a gyömbér, a fokhagyma, a kurkuma, a kapszaicint tartalmazó növények, például a csípős paprika, az édesgyökér, a majoránna, az orvosi ziliz, a kakukkfű és a bazsalikom. A légutak hidratálásában és a természetes öntisztulás elősegítésében a felnőttek és nagyobb gyermekek számára a sós vízzel vagy illóolajokkal történő inhalálás is hatékony megoldást jelent. 04

A gyógyszeres kezelés során, főként a fertőző légúti gyulladás kezdetén ne csökkentsük, inkább könnyítsük a köhögést nyákoldó készítménnyel. Önállóan ne kezdjünk köhögés-csillapítót alkalmazni. A száraz köhögés okainak kiderítését és köhögéscsillapító gyógyszerekkel történő kezelését bízzuk orvosunkra.

A beteggel, laikus fogyasztóval történő egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést.

NPS-HU-00115
Lezárás dátuma: 2025. február 4.


Irodalom:

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.

    M. Simoni et al: School air quality related to dry cough, rhinitis and nasal patency in children (Eur Respir J 2010; 35: 742–749)

  3. Back to contents.

    P. Wolkoff et al: Health, work performance, and risk of infection in office-like environments: The role of indoor temperature, air humidity, and ventilation (International Journal of Hygiene and Environmental Health 233 (2021) 113709)

  4. Back to contents.

    P. Bass: 16 Home Remedies for a Dry Cough Natural and Over-the-Counter Treatments for Cough (https://www.verywellhealth.com/remedies-for-dry-cough-200667)