Láz van, diagnózis nincs – az ismeretlen eredetű láz

Vírusos, bakteriális, gombás fertőzés, gyulladás vagy felső légúti megbetegedés… a láz tipikus okai jól ismertek, így küzdeni is tudunk ellenük. Ám nehezebb a helyzet, ha az orvosoknak fogalmuk sincs, mitől megy fel a hőmérsékletünk…

Rejtélyes dolog: valakinek 38°C fok fölé emelkedik a testhőmérséklete, akár hetekig, ám hiába vizsgálják, nem derül ki az, hogy mitől.

A felnőtt betegek gyakran jelentkeznek orvosnál láz miatt. A legtöbb esetben a lázas állapot oka nyomban kideríthető a megjelenő tünetek és problémaközpontú kivizsgálás során. Gyakran egyszerű laboratóriumi vizsgálatok, mint a teljes vérkép vagy vizelettenyésztés szükséges a diagnózishoz. A legtöbb esetben vírusos fertőzések állnak a láz mögött, melyek rendszerint két héten belül meggyógyulnak. Ha a láz nem múlik el, kiterjedtebb vizsgálatot kell végezni. A múlni nem akaró láz súlyos betegségek jele lehet.  01

Ha a láz (>38,3°C) már legalább 3 hete tart és az okát még 3 napos kórházi kivizsgálás, illetve 3 alkalommal történt ambuláns vizsgálat során sem találták meg ismeretlen eredetű lázról (FUO: Fever of Unknown Origin) beszélünk. Ezt a jelenséget 1961-ben azonosították először. Sokszor más tünetek is társulnak hozzá, például gyengeség, fáradtság, verejtékezés és étvágytalanság. 01 02

Az ismeretlen eredetű láz kórházi kivizsgálást igényel.

A lázas esetek mintegy negyedében-ötödében sosem derül ki a kiváltó ok, hiába végeznek laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokat is, majd előfordul, hogy a láz egyszerűen magától megszűnik, a betegek egy része meggyógyul anélkül, hogy a diagnózis kiderülne. Ha pedig heteken-hónapokon át nem sikerült a fennálló láz okát tisztázni, de a beteg állapota stabil, akkor a prognózist jónak tartják. 02 Máskor újabb tünetek megjelenése vagy a klinikai vizsgálatok segítenek eligazodni.

Az ismeretlen eredetű láz azonban lehet olyan komoly betegségek előrejelzője is.

A végül felderített, gyakoribb okok:  

  • endokrin-zavar
  • gyógyszer mellékhatás
  • köszvény
  • daganat
  • HIV-fertőzés
  • lyme-kór
  • autoimmun betegség
  • Crohn betegség 01

Ezek azonban ritkább esetek; általában láz esetén nem szabad rögtön aggódni. Ha magasabb testhőmérsékletet mérünk, először is várjunk – hagyjuk dolgozni az immunrendszerünket!

A beteggel, laikus fogyasztóval történt egyeztetést követően az Egészségügyi Szakember hozza meg a megfelelő kezelésről a döntést! 

Anyaglezárás dátuma: 2023.12.01
NPS-HU-00082

Forrás

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.

Ezt a cikket szakemberek írták. Ha szeretné megnézni a betegek által írt történeteket, kérjük, KATTINTSON IDE.

Megosztom ezt az oldalt: